אנורקסיה

נעמה היא תלמידה בכיתה י' הסובלת מהפרעות אכילה. במהלך הבלוג ניתן לראות כתבות של רופאים מומחים, רופא משפחה, ואפילו את נעמה עצמה כותבת על תחושותיה והרגשותיה.. כנסו ותשכילו :]

Thursday, March 30, 2006

מפגש 2:

לאחר כחודשיים לאחר פגשתי האחרונה עם נעמה ואמה הן שבו אליי. נעמה נראתה רזה מתמיד וחיוורת. כבר לא היה לה כ"כ הרבה שיער על מנת שיהיה דליל. היא הלכה עם סווטשירט שנראה גדול עלייה ב3 מידות לפחות ומכנס ספורט רחב.
אמה אמרה לי שהיא שמה לב שנעמה בקושי אוכלת ושהיא מסתגרת הרבה בחדרה. בנוסף, היא ציינה בפני שהיא שוחחה עם נעמה על חשדותיי שהעלתי בפנייה בפגשתינו האחרונה, שנעמה אנורקסית, והיא אמרה שתגובתה של נעמה הייתה שתיקה ארוכה עם עיניים דומעות.
מיד לאחר שיחתי עם אמה של נעמה שלחתי את נעמה לחדר האחות כדיי לבדוק את לחץ הדם שלה ודופק הלב שלה. כי כידוע שאנורקסיות סובלות מלחץ דם נמוך ומדופק נמוך, ולכן רציתי לוודא את חשדותיי.
לאחר מכן המשכתי לשוחח עם אמה של נעמה וביקשתי ממנה שתספר לי את סדר היום של נעמה בדר"כ. אז היא סיפרה לי כך: בבוקר נעמה קמה ואני מכינה לה כריך ואיכשהו היא תמיד שוכחת אותו או משליכה אותו לפח בבית או בבית הספר. כשהיא חוזרת הביתה מבית הספר תמיד אנו אוכלים ארוחת צהריים משפחתית ונעמה ישר רצה לחדרה בטענה ש"היא כבר אכלה משהו" או ש"היא לא רעבה". יום אחד, ספרה לי האם, שהיא עקבה אחרי בתה. היא נכנסה לחדרה וראתה במסך המחשב שלה כל מיני אתרים של ספירת קלוריות ופורומים של דיאטות. באותו יום בערב הצעתי לנעמה לשבת איתנו בארוחת הערב, עכשיו כבר נגמרו לה התירוצים אז היא ישבה איתנו והכנתי לה חביתה, כמובן בלי שמן אלא תרסיס שמן כי נעמה אומרת שהשמן הוא משמין. כאשר היא החלה לאכול את החביתה היא חתכה אותה ל30 חתיכות קטנות, אם לא יותר והיא אכלה כ"כ לאט. בארוחת הערב מצב רוחה של נעמה נראה שמח במיוחד אך לאחר הארוחה מצב רוחה ירד במהירות ולפתע היא נעשתה תוקפנית ועצבנית. שמעתי גם שבאותו הערב הייתה מסיבה לאחת החברות שלה, כלומר ארוחת ערב. נעמה לא רצתה ללכת בטענה שכל המאכלים שם משמינים וזה מיותר, והיא העדיפה ללכת לישון וכך עשתה. אמה ציינה בנוסף, שנעמה רוב היום בין הארוחות היא לומדת המון, ולא מפסיקה. הציונים שהיא מביאה הביתה הם גבוהים מאוד אבל נעמה אף פעם לא מרוצה מהם והיא רוצה להשיג ציונים יותר גבוהים. כמו כן, דרך הלבוש של נעמה השתנתה; משמלות שלבשה פעם לבגדיי ספורט גדולים ורחבים.
לאחר שהבנתי שנעמה היא באמת אנורקסית לפי דיווח אמה החלטתי להתחיל בטיפול מידי. לפני כן, הסברתי לאמה מהם הסיכונים וההשלכות של הפרעות האכילה כדי שתהיה מודעת לסיכון ולבעיה שבתה עומדת בפניה. הבעיות הן:
· אנורקסיה עלולה להביא לאיבוד צפיפות העצם.
· אנורקסיה עלולה לגרום נזק לכליות ולכבד.
· אנורקסיה עלולה לגרום לקוצר נשימה, ולקצב לב בלתי סדיר.
· בנוסף, אנורקסיה עלולה לגרום לאובדן הפוריות
· אנורקסיה עלולה לגרום לרמת אשלגן נמוכה.
· אנורקסיה עלולה לגרום לדום לב ומוות.
הסברתי לאמה של נעמה שכל סיכונים ובעיות אלו הם בלתי הפיכים ושניתן למנוע אותם אם נתחיל בטיפול בנעמה עכשיו. אמה נראתה קצת המומה ומפוחדת אך הסברתי שיש סיכוי לבתה ושיהיה בסדר. אמה נרגעה בקצת ונתנה לי את אישורה להתחיל בטיפול. קודם כל אמרתי לה שהיא צרכה להתחיל לעקוב בפיקוח רב יותר על מה בתה אוכלת ולגרום לה לאכול יותר. רציתי לבדוק אם נעמה מסוגלת לצאת לבד מהפרעת אכילה זו אז נתתי לכך מספר שבועות על מנת לבדוק זאת.
לאחר השיחה עם אמה של נעמה, נעמה שבה עם תוצאות הבדיקות של האחות שאימתו את חשדותיי שנעמה היא אכן אנורקסית בתחילת דרכה.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home