אנורקסיה

נעמה היא תלמידה בכיתה י' הסובלת מהפרעות אכילה. במהלך הבלוג ניתן לראות כתבות של רופאים מומחים, רופא משפחה, ואפילו את נעמה עצמה כותבת על תחושותיה והרגשותיה.. כנסו ותשכילו :]

Wednesday, March 29, 2006


מפגש 3:

שלושה חודשים לאחר המפגש הראשון שלי עם נעמה וחודש לאחר המפגש האחרון שלי עמה, פגשתי את נעמה ואמה בפעם השלישית. כעת נעמה נראתה לא טוב בכלל. היא הייתה רזה וכחושה, חיוורת ונראתה עייפה וחסרת כוח מתמיד. שאלתי את אמה איך מתקדם הטיפול בבית והיא ענתה שלא מתקדם בכלל. היא ספרה לי שנעמה לא משתפת פעולה ונעמה רבה הרבה איתה בנושאים הקשורים לאכול. בנוסף, היא ציינה שנעמה לא מפסיקה להישקל בבית למרות שהיא אסרה עלייה וניסתה להסתיר את המשקל ממנה.
כעת הבנתי שנעמה היא אנורקסית ולא נתתי לה הזדמנות שנייה להוכיח את עצמה אז החלטתי לפצוח בטיפול חריף מידי. תחילה הסברתי לנעמה בפני איזה בעיה היא עומדת. בהתחלה היא הייתה מוכנה לקבל את העובדות שהטחתי בפניה אבל לאחר מכן, שהסברתי לה שאנחנו פה כדיי לעזור לה להתגבר על הקשיים ויש פתרון, היא החלה להבין אותה לאט לאט והיא הייתה מוכנה להודות שיש לה בעיה שהיא רוצה להפסיק איתה אך היא לא יכולה. לכן הסברתי לה ולאמה שיש מספר דרכיי טיפול במחלה מסוג זה. הדרכים הן:
· מציאת טיפול, תרפיה וקבוצת תמיכה זה הצעד הבא (וההכרחי) לקראת החלמה קבועה. הפניתי את נעמה ואת משפחתה למטפלים שונים שיוכלו לענות לבעיותיה הרגשיות. הצעתי לנעמה מספר טיפולים שהיא יכולה לבחור את המתאימים לה ביותר מביניהם ולהתחיל אותם בזמן הקרוב.
טיפול אישי - בטיפול אישי נעמה תוכל לפתח קשר של אחד לאחד עם המטפלת. ברגע שתתחיל נעמה לבטוח בה, היא תהיה חופשייה להתחיל לשחרר את כל הרגשות ששמרה בתוכה זמן כה רב. היא תוכל להתחיל להתמקד במדוע היא עושה זאת ולמה היא זקוקה כדי להפסיק. נעמה תתחיל להבין מדוע ואיך הפרעת האכילה שלכם הפכה לאמצעי התמודדות היחידי, והיא תלמד דרכים חדשות ובריאות יותר להתמודד. כמו כן ציינתי גם שתדירות הפגישות תלויה קרוב לוודאי בחומרת ההפרעה. חלק מהאנשים נמצאים בטיפול יומי וחלקם שבועי. מספר הפגישות תלוי בך ובמטפלת שלך.
טיפול משפחתי - טיפול משפחתי מערב את המשפחה של נעמה. לפי מה שהבנתי, הוריי נעמה הם גרושים ולכן זה יהיה רעיון טוב לכלול את משפחתה המלאה בטיפול מסוג זה מכיוון שבדר"כ הפרעות אכילה מצביעות על כך שיש בעיות בתוך המשפחה. הבעיות יכולות להיות בעיות נישואין, התעללות פיזית או מינית, העדר תקשורת, או קושי בביטוי רגשות. כל הנושאים האלה יכולים להיות נידונים ומעובדים בטיפול משפחתי. הסברתי גם שכדי לפתור את הבעיות האלה המשפחה חייבת לרצות להשתתף בטיפול, ולהיות מוכנת לשנות את התנהגותה.
הסברתי לנעמה ואמה שיש עוד 2 סוגים של קבוצות שעלולות לסייע לנעמה לצאת ולהחלים מהפרעות האכילה.
טיפול קבוצתי - טיפול קבוצתי עשוי להיות מועיל ביותר למי שמנסה להחלים מהפרעת אכילה כמו נעמה. בפעם הראשונה נעמה תחוש שהיא מוקפת באחרים שיודעים ומכירים בדיוק כיצד היא מרגישה. במשך זמן כה רב נעמה בודאי הרגישה שהיא היחידה שיש להם את הבעיה הזו, ועכשיו היא יודעת שאינה לבד. קבוצות בד"כ נפגשות אחת לשבוע ודנות בכל דבר החל בהתנהגויות האכילה עצמן ומציאת דרכים לשנות אותן, ועד לשיחות על הנושאים שנמצאים בבסיס ההתנהגויות וגורמים להן. חברי הקבוצה יכולים לתמוך אחד בשני ולעזור זה לזה במציאת דרכים לשנות את דפוסי האכילה שלהם ולפתח דרכי התמודדות בריאות יותר.
קבוצות תמיכה - קבוצות תמיכה לרוב אינן מנוהלות ע"י גורם מקצועי. בדר"כ המארגנים והמנחים הם אנשים שחוו על בשרם הפרעת אכילה. הקבוצות יכולות להיפגש בכל מקום, החל מפגישות יומיות ועד לאחת לחודש. קבוצות תמיכה יכולות להועיל מאד לאנשים עם הפרעות אכילה כמו נעמה משום שהם מבינים שאינם לבד ושהחלמה היא אפשרית. החברים גם עוזרים זה לזה במהלך תקופות קשות. קבוצות התמיכה שונות זו מזו. יש קבוצות שבוחרות לדון במה שחשים בכל רגע נתון, ואחרות בוחרות נושא לשיחה בכל פגישה.
· הסברתי להן שגם אני פה בכל עניין ההחלמה מהמחלה. הסברתי לנעמה שאני כרופא אקח את החלק שלי בתהליך ההחלמה שלה – כלומר נעמה תהיה ממונה על הבריאות הנפשית ואני על הבריאות הגופנית.
· כיידוע, תמיכה שלי ותמיכה של מטפלים לא יספקו ולכן הפניתי את נעמה נעמה לתזונאית מומחית בנושאי הפרעות האכילה שתסייע לנעמה בתהליך החלמתה.
· הסברתי גם לנעמה שיש פתרון נוסף אבל הוא פתרון קל ביותר וחסר התמודדות עם הבעיה והוא נטילת תרופות. בחלק מהמקרים תרופות עוזרות בטיפול בהפרעות אכילה כמו באנורקסיה של נעמה. הסברתי גם שתרופות נגד דיכאון נמצאות בשימוש כשיש סימנים לדיכאון חריף. ציינתי גם בפני נעמה ואמה שאין להשתמש בתרופות כמקור טיפול יחיד, וטיפול תרופתי חייב להיעשות במקביל לטיפולים אחרים.
לאחר שהסברתי לנעמה ואמה את הטיפולים האפשריים שלחתי אותן לדרכן עם הפניות לכל מיני קבוצות תמיכה ומטפלים אישיים, וגם הפניה לתזונאית. כעבור מספר חודשים אמה של נעמה התקשרה אליי כדי להודות לי ולדווח שנעמה העלתה במשקל והמחזור שלה חזר והיא מרגישה הרבה יותר טוב עכשיו ומצב רוח הרבה יותר מרומם.

1 Comments:

Post a Comment

<< Home